شرکت بازرگانی مهندسی آبادیزل

پمپ صنعتی

پمپ‌ صنعتی از جمله تجهیزات پرکاربردی هستند که می‌توانند در صنایع و مشاغل مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. پمپ صنعتی می‌تواند بر اساس پارامترها و فاکتورهای مختلفی تقسیم‌بندی شود و هر کدام از آنها از ویژگی‌ها، مشخصات و کاربردهای مختلفی برخوردار هستند و می‌توانند استفاده‌های صنعتی، نیمه‌صنعتی و غیر صنعتی داشته باشند.

پمپ‌های صنعتی در مقایسه با سایر پمپ‌های باد از قدرت بالاتری برخوردار هستند و می‌توانند کاربردهای متعدد و بیشتری داشته باشند.

پمپ صنعتی چیست؟

پمپ‌ها در اصل به تجهیزاتی گفته می‌شوند که می‌توانند با استفاده از انتقال نیروی ثانویه‌ای سیالات مختلف مانند مایعات و گازها را به حرکت درآورده و به نقاط دیگری منتقل کنند.

پمپ باد انواع مختلفی دارد که مهم‌ترین و پراستفاده‌ترین آنها شامل انواع پمپ‌های محوری، شعاعی، پره‌ای، دنده‌ای، حلزونی، شلنگی، ترکیبی، دیافراگمی، پیستونی و … هستند. این پمپ‌ها می‌توانند از نظر عملکرد نیز به دو دسته اصلی پمپ‌های جابجایی مثبت و سانتریفیوژی طبقه‌بندی شوند.

گاهی اوقات در صنایع مختلف لازم است که مایعاتی همچون آب، نفت، مواد شیمیایی، گل‌ولای، دوغاب و … به نقاط دیگری منتقل شوند و برای این کار لازم است که از پمپ‌هایی با قدرت مناسب استفاده شود تا در زمان مناسب و با سرعت کافی انتقال صورت بگیرد.

پمپ‌های صنعتی می‌توانند در ابعاد بزرگ، با قدرت‌های متفاوت و با موتورهای مختلف وجود داشته باشند.

عملکرد پمپ آب صنعتی

عملکرد پمپ آب صنعتی

بکارگیری پمپ آب صنعتی به عنوان جزئی از انوع مختلف پمپ آب بیشتر در صنعت ساختمان سازی رایج است. این نوع پمپ ها معمولاً در مکان ها و ساختمان هایی که نیاز به جلوگیری از هدر رفت آب وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

پمپ های صنعتی در مناطقی که بارندگی شدید ممکن است باعث جاری شدن سیل شده و یا آب راکد می تواند باعث اختلال در کار شود، بسیار کارامد عمل می کنند. در کارکردهای ساختمانی، با کمک پمپ آب صنعتی می توان به سرعت آب انباشته شده را خارج کرد تا پروژه ساخت ادامه یابد.

کاربرد پمپ آب صنعتی

هرگاه یک وسیله اختراع شده است، تولیدکنندگان آن وسیله را در ابعاد و کاربردهای مختلف تولید کرده‌اند؛ به‌طور مثال ژنراتورهای دیزلی در کاربردهای خانگی و صنعتی ساخته می‌شوند. این قاعده، معمولاً درباره همه وسایل صدق می‌کند.

پمپ نیز یکی از این تجهیزات پرکاربرد است که در ابعاد خانگی و صنعتی ساخته می‌شود. پمپ صنعتی همان کارکرد پمپ‌ آب خانگی را دارد، با این تفاوت که پمپ صنعتی برای جابه‌جایی مقدار بیشتر سیال ساخته می‌شود.

آب، نفت، مواد شیمیایی، فاضلاب روغن و لجن معمولاً با پمپ صنعتی از مکانی به مکان دیگر جابه‌جا می‌شود. اگر قصد خرید پمپ صنعتی را دارید با آبادیزل همراه شوید.

انواع پمپ آب صنعتی

انواع پمپ آب صنعتی

اگر به سایت‌های مختلف مراجعه کرده‌اید احتمالاً با فروش پمپ صنعتی در انواع مختلف روبرو شده‌اید، اما این اسامی چیست و هرکدام چه کاربردی دارند. پمپ صنعتی به دو گروه اصلی تقسیم می‌شود:

پمپ جابجایی مثبت

پمپ‌ جابجایی مثبت یک نوع پمپ صنعتی است که می‌تواند انواع مختلفی مانند پمپ‌های چرخشی، رفت و برگشتی و … داشته باشد و برای انتقال انواع سیالات به میزان ثابت و با فشار زیاد استفاده شود.

در حقیقت پمپ‌های جابجایی مثبت می‌توانند انواع مختلفی همچون پمپ‌های اسکرو، پمپ‌های دیافراگمی، پمپ‌های پریستالتیک، پمپ‌های چرخ دنده‌ای و … داشته باشند و هر کدام از آنها با توجه به ویژگی‌ها، مشخصات و ابعاد و اندازه‌ها در صنایع مختلفی استفاده شوند.

پمپ‌های جابه‌جایی مثبت معمولاً در اکثر صنایع پویا مانند نساجی، پزشکی، تولید لوله و اتصالات، پتروشیمی، نفت و گاز و … استفاده می‌شوند.

پمپ‌های گریز از مرکز

پمپ‌های سانتریفیوژی نیز نوعی از پمپ‌های صنعتی هستند که برای سرعت بخشیدن به انتقال سیالات و افزایش فشار از پروانه استفاده می‌کنند. در حقیقت می‌توان از اکثر پمپ‌های سانتریفیوژی در صنایع مختلف به عنوان پمپ بتن، پمپ دوغاب، پمپ آسیابی و … استفاده کرد. البته این نوع پمپ‌ها می‌توانند در پزشکی، آزمایشگاه، ساختمان‌ها و … نیز استفاده شوند.

پمپ دینامیکی یا سانتریفیوژی نوعی پمپ صنعتی است که انرژی جنبشی را به صورت پشت سر هم و دائمی به سیال منتقل می‌کند و می‌تواند کاربردهای متعددی داشته باشد. انرژی جنبشی تولید شده در این پمپ‌ها به انرژی فشاری تبدیل می‌شود و سیال با سرعت و فشار بسیار بالایی از مجرای خروجی عبور می‌کند. از مهم‌ترین کاربردهای پمپ صنعتی سانتریفیوژی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در صنعت کشاورزی، دامداری و شیلات
 • استفاده در صنعت فاضلاب و تصفیه آب
 • استفاده در شستشوی صنعتی و سیستم‌های آتش‌نشانی
 • استفاده در معادن و استخرها
 • استفاده در سیستم‌های گرمایشی

پمپ‌های شناور

پمپ‌های شناور به نوعی از پمپ‌های صنعتی گفته می‌شوند بر اساس پمپاژ شناور الکتریکی (ESP) کار می‌کنند. موتورهای سیستم ESP برای عملکرد در فشارها و دماهای بالا (تا 300 درجه فارنهایت) طراحی شده‌اند. پمپ‌های شناور می‌توانند در داخل چاه‌های عمیق که از فشار و دمای بالایی برخوردارند استفاده شوند. البته این نوع از پمپ‌های صنعتی هزینه راه‌اندازی، تعمیر و نگهداری بالایی دارند اما می‌توانند در صنایعی همچون صنعت حفاری بسیار مؤثر و کارآمد باشند. همچنین از این پمپ‌ها برای تخلیه آب‌های زیرزمینی در زمان بارش‌های شدید و جلوگیری از سیل نیز می‌توان استفاده کرد.

پمپ‌های رفت و برگشتی

پمپ‌های رفت و برگشتی از کاربردی‌ترین نوع پمپ‌های صنعتی هستند که معمولاً برای پمپاژ سیالات با ویسکوزیته بالا مانند روغن، رنگ، رزین یا مواد غذایی استفاده می‌شوند. در حقیقت این نوع پمپ هوا مانند پمپ خلا کاربردهای ویژه‌ای دارد و معمولاً برای کارهایی که به دور موتور دقیق یا خروجی فشار بالا نیاز است به کار می‌رود. خروجی این پمپ‌ها برخلاف پمپ‌های سانتریفیوژ تحت تأثیر فشار قرار نمی‌گیرد. این پمپ‌ها دارای یک حفره در سمت مکش دستگاه و یک حفره دیگر در سمت تخلیه دستگاه هستند و این باعث می‌شود که عمل مکش دستگاه بدون توجه به حجم و فشار موجود انجام شود. از مهم‌ترین کاربردهای پمپ‌های رفت و برگشتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده در صنایع حفاری نفت، گاز، پتروشیمی و پالایشگاه‌های نفتی
 • استفاده در پمپاژ سبک روغن
 • استفاده در سیستم‌های پنوماتیک
 • تأمین دیگ‌های بخار کوچک با میعانات گازی
 • استفاده در کارواش‌ها و مشاغل نیمه‌صنعتی

طرز کار پمپ آب

طرز کار پمپ آب

الکتروپمپ بخش محرکه دستگاه است. با روشن شدن الکتروموتور، جریان الکتریکی موجب حرکت شفت می‌شود، یعنی جریان الکتریکی تبدیل به انرژی مکانیکی می‌شود. زمانی که انرژی مکانیکی شفت را می‌چرخاند شفت روتور را چرخانده و روتور، پروانه را به حرکت درمی‌آورد. در پمپ‌های سانتریفیوژ یک پره در جلوی دستگاه نصب است تا آب را به داخل محفظه پمپ هدایت کند.

برای انتقال حرکت روتور به پروانه از بلبرینگ استفاده می‌شود. بلبرینگ حرکت پروانه را نرم‌تر و روان‌تر خواهد کرد؛ اما نکته‌ای که نباید فراموش کرد عدم نفوذ آب به بلبرینگ و روتور است. درصورتی‌که داخل این بخش‌ها آب نفوذ کند، خوردگی ایجادشده و حرکت پروانه به‌سختی صورت خواهد گرفت. برای جلوگیری از این عیب، مکانیکال سیل به کار گرفته می‌شود. کار مکانیکال سیل آب‌بندی و جلوگیری از نفوذ آب به قطعات داخلی پمپ است.

همه اجزاء پمپ داخل یک پوسته قرار می‌گیرند. استحکام پوسته به‌خصوص در پمپ‌های آب خانگی که داخل آب مستغرق هستند بسیار اهمیت دارد، زیرا خوردگی پوسته باعث نابودی کل پمپ خواهد شد.

نحوه انتخاب پمپ آب صنعتی

در راهنمای انتخاب پمپ آب صنعتی ابتدا باید دو فاکتور بسیار مهم را بررسی کرد.

 1. میزان هد پمپ
 2. میزان دبی پمپ

هد پمپ چیست؟

هد پمپ میزان ارتفاعی است که آب در ساختمان بالا می‌رود یا متراژی است که سیال از نقطه‌ای به نقطه دیگر پمپاژ می‌شود. البته طبق محاسبات به فشار آب تولیدی در پمپ نیز هد گفته می‌شود.

دبی پمپ چیست؟

به میزان آبدهی پمپ در هر مترمکعب بر ساعت، دبی پمپ می‌گویند. یکی از عوامل بسیار مهمی که در راهنمای صحیح انتخاب پمپ خانگی به آن اشاره کمتر می‌شود، همین دبی پمپ است.

برای یک ساختمان با واحدهای 100 متری با یک ساختمان که واحدهای 50 متری دارد، پمپ متفاوتی باید انتخاب شود، زیرا میزان آبریزی واحدهای ساختمانی متفاوت است.

هرچه آبریزی در یک ساختمان بیشتر است باید یک پمپ با دبی بالاتر انتخاب شود. طبق آنچه گفته شد برای خرید یک پمپ باید به تعداد طبقات و متراژ واحد توجه کرد.

ویژگی پمپ‌های آب صنعتی

ویژگی پمپ‌ آب صنعتی

هنگام انتخاب و خرید پمپ آب صنعتی از بین دو نوع پمپ گریز از مرکز و جابجایی مثبت، باید کاربرد و مزایای هر یک را بدانید:

مزیت های پمپ آب گریز از مرکز

از پمپ آب گریز از مرکز فقط برای آبگیری در سایت های ساختمانی استفاده نمی شود. این نوع پمپ ها در پمپاژ منابع آب در ساختمان های مسکونی و تجاری هم مفید هستند. پمپ های نوع گریز از مرکز بیشتر با سیستم های پنوماتیک و برنامه هایی که نیازی به بالابر مکش ندارند، مطابقت دارند.

این پمپ ها در چاه های خانگی و در سیستم های حفاظت از آتش نیز استفاده می شوند. یک اشکال در پمپ سانتریفیوژ این است که در این نوع پمپ برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد که ممکن است به دلیل سرعت کم جریان رخ دهد، به مایع چرخشی احتیاج خواهد بود.

این نوع پمپ ها باید با مایع پمپ شونده پر شوند، تا بهترین عملکرد خود را داشته باشند. پمپ سانتریفیوژ در مواردی استفاده می شود که وظیفه اصلی پمپ مدیریت دبی بسیار زیاد در سیال باشد.

مزیت های پمپ آب با جابجایی مثبت

پمپ جابجایی مثبت نوع دیگری از مکانیزم پمپ با عملکردی متفاوت در مقایسه با پمپ سانتریفیوژ است. این نوع پمپ مقدار معینی از آب را از ورودی دریافت کرده و با هر بار ضربه آن را تخلیه می کند.

نوع پمپ چابچایی مثبت در صورت نیاز به فشار زیاد و دبی پایین یا بعضی مواقع در صورت نیاز به هر دو ترکیب، مورد استفاده قرار می گیرد.

این دو مکانیزم اصلی پمپ آب به منظور پاسخگویی به انواع مختلف نیازها و مصارف انتقال سیال، طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.

قیمت پمپ صنعتی در بازرگانی آبادیزل

قیمت پمپ صنعتی در بازرگانی آبادیزل

قیمت پمپ صنعتی بسته به موارد زیر متفاوت خواهد بود:

 • میزان دبی پمپ: حجمی از سیال که پمپ انتقال می‌دهد.
 • هد پمپ: ارتفاعی که سیال را بالا می‌آورد
 • نوع برند: آبادیزل ارائه‌کننده انواع پمپ صنعتی (ایرانی و خارجی) است که هرکدام قیمت جداگانه‌ای دارد.

آبادیزل در زمان خرید آنلاین پمپ صنعتی این اطمینان را به شما می‌دهد که ضمن اطمینان از کیفیت پمپ‌های ارائه‌شده، قیمت‌گذاری نیز در اقتصادی‌ترین شرایط انجام‌شده است. فروش پمپ صنعتی در این مجموعه آغاز تعهد شرکت به خریدار محترم خواهد بود. شما می‌توانید لیست قیمت پمپ صنعتی را از طریق تماس با کارشناسان دریافت کنید.

نمایندگی پمپ آب صنعتی در ایران

آبادیزل نمایندگی پمپ آب صنعتی در تهران بوده و همچنین اصفهان ، شیراز و مشهد و سایر شهرهای ایران را هم  پوشش میدهد.

شما می توانید انواع پمپ آب صنعتی را از شرکت بازرگانی مهندسی آبادیزل که دارای عاملیت فروش پمپ آب صنعتی بوده را با بهترین قیمت تهیه نمایید.

امروزه پمپ های مختلفی تولید و وارد بازار می شوند که هر کدام کاربرد و توان های خاص خود را دارند. 

کارشناسان ما که تجربه بالایی در این زمینه دارند مشورت کنید. تا از بهترین و مناسب ترین نوع پمپ آب صنعتی بهره مند شوید.

برای اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در بالای سایت تماس بگیرید.

قیمت و خرید پمپ صنعتی

با پیشرفت تکنولوژی این امکان وجود دارد که حتی خرید آنلاین پمپ صنعتی شکل بگیرد اما خرید آنلاین مانند خرید حضوری نیست و باید جنس را از راه دور خریداری کرد؛ برای همین باید به نکات خاصی داشته باشید:

مشخصات فنی پمپ

مشخصات فنی پمپ صنعتی هر شرکت متمایز از برند دیگر است؛ بنابراین قصد نداریم مشخصات فنی برتر را بنویسیم. هر دستگاه با یک دیدگاه و یک نگرش تولیدشده است؛ لذا این خریدار است که باید دقت کند و پمپی را خریداری کند که با نیاز شرکتش همخوانی داشته باشد. این مشخصات عبارت است از:

توان خروجی پمپ: برای انتقال یک سیال از مکانی به مکان دیگر نیاز به نیرو است. آگاهی از میزان این نیرو بسیار مهم است، زیرا قدرت پمپ است که نشان می‌دهد، یک پمپ صنعتی تا چه متراژ یا حجمی می‌تواند سیال را انتقال دهد.

بسیاری از شرکت‌ها توان پمپ صنعتی را با فرمول‌های خاص محاسبه کرده و به اطلاع مشتریان خود می‌رسانند؛ اما آنچه مهم است اطلاع مشتری از میزان توان موردنیاز است.

کارشناسان آبادیزل با دریافت اطلاعات مقدار توانی که پمپ شما نیاز دارد را محاسبه کرده و به اطلاع شما می‌رسانند. اگر توان پمپ کمتر از حد نیاز شما انتخاب شود، انتقال سیال امکان‌پذیر نخواهد بود. توان بالا نیز موجب فشار زیاد به دیواره لوله‌های انتقال‌دهنده شده و باعث شکستگی می‌شود.

توان مصرفی پمپ: یک پمپ برای آنکه بتواند سیال را به نقطه هدف انتقال دهد، نیاز به نیروی محرک دارد. این نیرو در بیشتر مواقع توسط الکتروموتور انجام می‌شود. به‌طورمعمول پمپ‌های صنعتی از برق سه‌فاز استفاده می‌کنند که توان مصرفی این پمپ‌ها از پمپ‌های تک‌فاز بیشتر است.

جرم سیال

این‌که چه سیالی قرار است انتقال پیدا کند، نکته مهم دیگری است که در زمان خرید باید به آن دقت کرد. هرچه جرم سیال بیشتر است، نیاز به پمپ صنعتی با توان بیشتر خواهد بود.

پشتیبانی

در زمان خرید آنلاین پمپ صنعتی متأسفانه کمتر به پشتیبانی توجه می‌شود، اینکه پمپ شامل گارانتی می‌شود یا خیر، در موقع خرابی دستگاه خریدار باید با چه کسی تماس بگیرد؟ در صورت نیاز به قطعه یدکی آیا فروشنده امکان تأمین قطعه را دارد؟ آبادیزل برای تمام سؤالات ارائه‌شده پاسخ دارد و پشتیبانی محصول فروخته‌شده خود را از لحظه فروش شروع می‌کند.

faq

پمپ‌ صنعتی از جمله تجهیزات پرکاربردی هستند که می‌توانند در صنایع و مشاغل مختلفی مورد استفاده قرار بگیرند. پمپ صنعتی می‌تواند بر اساس پارامترها و فاکتورهای مختلفی تقسیم‌بندی شود و هر کدام از آنها از ویژگی‌ها، مشخصات و کاربردهای مختلفی برخوردار هستند و می‌توانند استفاده‌های صنعتی، نیمه‌صنعتی و غیر صنعتی داشته باشند.

پمپ‌های صنعتی در مقایسه با سایر پمپ‌های باد از قدرت بالاتری برخوردار هستند و می‌توانند کاربردهای متعدد و بیشتری داشته باشند.

بکارگیری پمپ آب صنعتی به عنوان جزئی از انوع مختلف پمپ آب بیشتر در صنعت ساختمان سازی رایج است. این نوع پمپ ها معمولاً در مکان ها و ساختمان هایی که نیاز به جلوگیری از هدر رفت آب وجود دارد، مورد استفاده قرار می گیرد.

آب، نفت، مواد شیمیایی، فاضلاب روغن و لجن معمولاً با پمپ صنعتی از مکانی به مکان دیگر جابه‌جا می‌شود.

پمپ جابجایی مثبت

پمپ‌های گریز از مرکز

پمپ‌های شناور

پمپ‌های رفت و برگشتی

در راهنمای انتخاب پمپ آب صنعتی ابتدا باید دو فاکتور بسیار مهم را بررسی کرد.

 1. میزان هد پمپ
 2. میزان دبی پمپ

قیمت پمپ صنعتی بسته به موارد زیر متفاوت خواهد بود:

 • میزان دبی پمپ: حجمی از سیال که پمپ انتقال می‌دهد.
 • هد پمپ: ارتفاعی که سیال را بالا می‌آورد
 • نوع برند: آبادیزل ارائه‌کننده انواع پمپ صنعتی (ایرانی و خارجی) است که هرکدام قیمت جداگانه‌ای دارد.

آبادیزل نمایندگی پمپ آب صنعتی در تهران بوده و همچنین اصفهان ، شیراز و مشهد و سایر شهرهای ایران را هم  پوشش میدهد.

شما می توانید انواع پمپ آب صنعتی را از شرکت بازرگانی مهندسی آبادیزل که دارای عاملیت فروش پمپ آب صنعتی بوده را با بهترین قیمت تهیه نمایید.

امروزه پمپ های مختلفی تولید و وارد بازار می شوند که هر کدام کاربرد و توان های خاص خود را دارند. 

کارشناسان ما که تجربه بالایی در این زمینه دارند مشورت کنید. تا از بهترین و مناسب ترین نوع پمپ آب صنعتی بهره مند شوید.

برای اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در بالای سایت تماس بگیرید.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: