شرکت بازرگانی مهندسی آبادیزل

کمپرسور هوا

کاربرد کمپرسور

کاربرد کمپرسور بسیار زیاد است، حتی اگر نگاهی به یخچال خانه خود بیندازید کمپرسور را خواهید دید. کولرهای گازی، پمپ‌های باد، دریل‌های صنعتی و حتی مته‌های دندانپزشکی از کمپرسور استفاده می‎‌کنند. کمپرسور ماشینی است که ضمن متراکم کردن هوا، امکان تغییر دما را نیز فراهم می‌آورد.  در ادامه با انواع کمپرسور و نحوه خرید آن آشنا می‌شوید.

انواع کمپرسور هوا

طبیعی است دستگاهی که چنین تنوعی در کارکرد دارد، در انواع مختلف ساخته شود. به‌طور کل کمپرسورها ازنظر فرایندی به دو گروه تقسیم‌بندی می‌کنند.

کمپرسور دینامیکی

کمپرسور دینامیکی، توربو کمپرسور نیز نامیده می‌شود. هنگامی‌که به حجم بیشتری از هوا اما با فشار کمتر نیاز دارید، کمپرسور دینامیکی یک انتخاب ایده‌آل است. کمپرسور هوای دینامیکی خود به دو زیرگروه تقسیم‌بندی می‌شود.

کمپرسور گریز از مرکز 

کمپرسور سانتریفیوژی یا شعاعی نام‌های دیگر این کمپرسور است. اساس کار این کمپرسور این‌گونه است که هوا از محیط بیرونی توسط پروانه‌های موتور مکش می‌شود. جریان هوا به سمت پروانه‌های دواری هدایت می‌شود. ایمپلرها که به شکل شعاعی ساخته‌شده‌اند توسط نیروی گریزازمرکز هوا را به سمت کانالی به نام دیفیوزر پرتاب می‌کنند. دیفیوزر سرعت هوا را کم کرده و ضمن فشرده کردن هوا را به سمت مخزن هدایت می‌کند. از این کمپرسورها برای فشار بالا استفاده می‌شود.

کمپرسور محوری

حرکت هوا در این کمپرسور به شکل محوری است. هوا وارد کمپرسور می‌شود و بعد از عبور از پره‌های متحرک، فشرده‌شده و سپس خارج می‌شود. کمپرسور محوری برای حجم زیاد هوا همراه با فشار متوسط استفاده می‌شود.

کمپرسور جابه‌جایی مثبت

در این نوع کمپرسور، هوا ابتدا محصورشده و سپس فشرده می‌شود. نمونه بارز این کمپرسور تلمبه دوچرخه است که هوای مکش شده ابتدا در سیلندر محصور می‌شود و سپس پیستون هوا را فشرده و به بیرون منتقل می‌کند. کمپرسورهای جابه‌جایی مثبت خود به دو زیرگروه مستقل تقسیم می‌شود.

کمپرسور رفت‌وبرگشتی

به این کمپرسور، پیستونی نیز گفته می‌شود و قدیمی‌ترین کمپرسور ساخته‌شده است. هوای متراکم تولیدی در این کمپرسور از فشار کم تا فشار بالا، بسته به نوع کاربرد، امکان‌پذیر است. این کمپرسور در مدل‌های خانگی و تجاری در بازار به فروش می‌رسد. کمپرسور رفت‌وبرگشتی خود به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود:

  • تک‌مرحله‌ای
  • دومرحله‌ای
  • دیافراگمی

کمپرسور روتاری

فشار هوا در این کمپرسور حاصل چرخش دو چرخ‌دنده در مجاورت یکدیگر است؛ برای همین به این کمپرسور گاه کمپرسور هوای دورانی - پیستونی نیز گفته می‌شود. این نوع کمپرسور نسبت به کمپرسور رفت‌وبرگشتی مصرف انرژی کمتر اما راندمان بالاتری دارد. این کمپرسور نیز به انواع مختلف تقسیم می‌شود:

  • کمپرسور پیچی
  • کمپرسور اسکرو
  • کمپرسور توربینی
  • کمپرسور لوب‌دار

خرید انواع کمپرسور هوا

انواع کمپرسور هوا به‌غیراز تقسیم‌بندی گفته‌شده، یک گروه‌بندی دیگر نیز دارد که آن روغن‌دار و بدون روغن بودن هوای تولیدشده کمپرسور است. در بعضی از مشاغل نیاز است تا هوای متراکم کمپرسور هوا شامل هیچ ناخالصی نشود؛ برای همین داخل کمپرسور هیچ روغنی استفاده نمی‌شود. یکی از مواردی که در خرید کمپرسور هوا باید به آن دقت کرد، میزان ناخالصی همراه با هواست. نکات دیگری که در زمان خرید انواع کمپرسور هوا باید به آن توجه کرد، موارد زیر است:

  • کمپرسورها باید هفت روز هفته بدون هیچ محدودیتی کار کنند. اگر کمپرسوری که خریداری می‌شود، میزان هوای تولیدی آن بیشتر از نیاز صنعت است، موجب توقف کمپرسور هوا خواهد شد. تعداد توقف و استارت زیاد دستگاه موجب فرسایش و کاهش عمر مفید دستگاه می‌شود.
  • کمپرسور هوا باید به‌طور کامل و صحیح روانکاری شود. این امر برای کمپرسورهای اویل‌فری (بدون روغن) بسیار حائز اهمیت است. اگر روانکاری درست انجام نشود، چرخ‌دنده‌های متراکم ساز هوا، دچار اصطکاک شده و زود از بین می‌روند.

قیمت کمپرسور هوا در سایت آبادیزل

امروزه کمپرسور هوا در شرکت‌های مختلف تولید و در بسیاری از سایت‌ها فروخته می‌شود. آنچه بسیار مهم است قیمت کمپرسور هوا با رعایت تمام نکات جانبی است؛ یعنی مشخص شود جنس چرخ‌دنده‌ها چیست؟ چه فیلتری در کمپرسور کار گذاشته‌شده؟ گارانتی آن چیست؟ اگر قرار است فروش کمپرسور هوا به‌صورت آنلاین باشد، چه تضمینی برای تحویل صحیح کمپرسور گذاشته‌شده است؟ پاسخ به این سؤالات همان چیزی است که به قیمت یک کالا ارزش‌افزوده می‌دهد؛ کاری که آبادیزل انجام می‌دهد.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: