شرکت بازرگانی مهندسی آبادیزل

بی متال


یکی از خطرات مهمی که احتمال دارد برای مصرف‌کنندگان رخ بدهد، پدیده ای به نام اضافه‌بار است. در صورت عدم تشخیص به موقع اضافه بار باید منتظر عواقب سنگین مالی باشیم.

در شرایط اضافه بار، مصرف کننده جریان زیادی از شبکه دریافت کرده و گرمای زیاد ناشی از جریان را تجربه می‌کند. در این حالت، آنچه امری بدیهی به نظر می‌رسد، آسیب‌های مکانیکی است. بنابراین برای تشخیص به موقع اضافه بار به مکانیزمی نیاز داریم که در زمان مناسب، باعث قطع مدار شود.

در صنعت این مکانیزم را تحت عنوان رله اضافه بار می‌شناسیم. یکی از مهم‌ترین انواع رله‌های اضافه بار، رله اضافه بار حرارتی یا بیمتال است.

اضافه بار چیست؟

هر وسیله الکتریکی دارای یک توان مشخص است. اگر توان مصرفی، بیش از توان نامی باشد، اصطلاحاً اضافه بار رخ داده است.

 در شرایط اضافه بار، مصرف کننده جریانی بیش از جریان نامی را از شبکه دریافت کرده و گرم شدن بیش از حد تجهیز اولین واکنش به اضافه بار خواهد بود.

در صورتی که اضافه بار به موقع تشخیص داده نشود، آسیب‌هایی جدی در انتظار مصرف کننده خواهد بود. بنابراین برای تشخیص این چالش و جلوگیری از آسیب‌های اضافه بار، از تجهیزی به نام رله اضافه بار استفاده می‌شود.

بی متال چیست؟

بی‌متال یک قطعه برقی بسیار پرکاربرد است که به منظور حفاظت از موتورها در برابر اضافه بار مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بی‌متال اغلب با نام‌های دیگری همچون رله حرارتی، رله اضافه بار و یا رله اضافه بار حرارتی نیز شناخته می‌شود. کارکرد بی‌متال‌ها بر اساس اختلاف ضریب انبساط طولی دو فلز به کار رفته در آنها متفاوت است و مقدار خمیدگی آنها نیز متناسب با تغییرات دما متغیر است.

آشنایی با انواع بی‌متال

بهتر است بدانید بی‌متال که به عنوان ابزار کنترل کننده دما در مدارهای تجهیزات برقی مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد به سه دسته زیر تقسیم می‌شود:

 1. بی‌متال دستی
 2. بی‌متال اتوماتیک
 3. بی‌متال دستی و اتوماتیک

کاربرد بی‌ متال چیست؟

موتورهای الکترونیکی اغلب تحمل اضافه بار را ندارند و سریع دچار آسیب سوختگی می‌شوند. بنابراین جهت رفع این مشکل از بی‌متال که دارای دو فلز ناهمجنس همچون آهن و مس با ضریب انبساط متفاوت است به عنوان محافظت کننده استفاده می‌شود. جالب است بدانید که کارکرد بی‌متال‌ها یا همان رله‌های حرارتی اینگونه است که سه تیغه موجود در آنها که با سیم‌های چند حلقه‌ای پیچیده شده‌اند از آسیب رساندن به موتور الکترونیکی جلوگیری می‌کنند.

به طوریکه‌ این تیغه‌ها بر اثر ایجاد جریان اضافه بار و بالا رفتن حرارت در یک خط اتوماسیونی گرم‌ شده و دچار انبساط طولی می‌شوند و با تغییر حالت (خمیدگی) از خاموش شدن موتور الکترونیکی محافظت می‌کنند.

بی‌متال‌ها در کنترل درجه حرارت اتو، تستر، قهوه‌ساز، کتری برقی، اجاق گاز، پلو پز، استارت فن خودرو، پشتیباتی از مدارهای الکتریکی هواپیما و غیره کاربرد دارند.

مهمترین ویژگی‌های یک بی‌ متال چیست؟

یک بی‌متال با ویژگی‌های منحصر به فردی از موتورهای الکترونیکی محافظت می‌کند که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد.

 1. یک بی‌متال به تجهیزات سنجش جریان موتور مجهز است و متناسب با مقدار گرما و حرارت تولیدی یا قدرت میدان مغناطیسی ایجاد شده، عمل می‌کند.
 2. بی‌متال‌ها با بهره‌مندی از ویژگی تأخیر زمانی به روشن شدن موتور در هنگام برقراری جریان عبوری کمک می‌کند و در صورتی که میزان جریان عبوری به بیش از ۱۰ برابر جریان نامی موتور برسد سریع مقدار قدرت و فرمان را قطع می‌کند.
 3. هر بی‌متال دارای دو بخش‌ سنجش جریان و بخش کنتاکت است. که بخش سنجش بی‌متال مقدار جریان موتور را ارزیابی می‌کند و بخش کنتاکت در مدارهای کنترل نقش ایفا می‌کند.

نقش بی‌متال در تابلو برق چیست؟

نقش بی متال در تابلو برق از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. نقش بی متال در تابلو برق، این المان مهم، در دستگاه‌های الکتریکی این است که در مقابل خطرات و خطاهای احتمالی به عنوان محافظ عمل کند. یکی از راه‌های حفاظت موتورهای الکتریکی، استفاده از رله حرارتی و رله مغناطیسی است. همانطور که در بالاتر ذکر شد، بی‌متال، موتور را در مقابل اضافه بار حفاظت می‌کند.

بی‌متال یا رله حرارتی قطعه‌ای است که از دو فلز ناهمجنس، به ویژه فلزهایی که دارای ضریب انبساط متفاوت هستند، که از یک سطح کاملًا به هم جوش خورده‌اند تشکیل شده‌است. برای ساختن بی‌متال دو فلز را در حالت گرم و با استفاده از غلتک به هم پرس می‌کنند به طوری که حاصل کار به صورت یک‌تکه دیده می‌شود.

نقش بی متال در تابلو برق یا رله اضافه باری که جهت کنترل جریان موتورهای الکتریکی بکار می‌رود و یک نوع رله حفاظتی است.

کاربرد بی‌متال در مدار به عنوان رله حرارتی سه‌فاز

برخی از رله‌های بی‌متال دارای دو حالت دستی و خودکار هستند که در حالت دستی اگر رله عمل کند باید آن را به صورت دستی و با فشردن دکمه RESET به حالت اول بازگرداند، اما در حالت خودکار برگشتن به حالت اول پس از گذشت مدتی معین به صورت خودکار انجام می‌شود.

اجزای تشکیل دهنده بی متال یا رله حرارتی:

 • تیغه‌های اتصال به کنتاکتور
 • ترمینال‌های اتصال به کابل موتور
 • ترمینال مشترک مدار فرمان
 • پیچ تنظیم جریان
 • ترمینال‌های باز و بسته مدار فرمان
 • پیچ تغییر وضعیت
 • کلید برگشت وضعیت
 • هنگام استفاده از یک بی‌متال سه‌فاز در مدار تکفاز، دو تیغه‌ی بی‌متال را با هم سری می‌کنیم و سیم فاز را از آن عبور می‌دهیم و تیغه‌ی سوم برای سیم نول استفاده می‌‌کنیم.

مزایای استفاده از بی‌متال در مدار چیست؟

 • جلوگیری از گرم شدن بیش‌ از حد موتور
 • کم هزینه بودن
 • دارای دکمه تست داخلی بودن برای عیب‌یابی
 • دارای دکمه کلاس تریپ بودن
 • امکان نصب مستقیم بر روی یک کنتاکتور
 • عملکرد ریست داشتن


تفاوت فیوز و بی متال

 • سرعت عمل فیوز نسبت به بی متال خیلی بیشتر است.
 • فیوز قابل تنظیم نیست در حالی که بی متال قابل تنظیم است.
 • هردو حفاظت کننده مدار هستند ولی فیوز مصرف کننده را در مقابل جریان زیاد و اتصال کوتاه محافظت می‌نماید در صورتی که، بی متال مصرف کننده را در مقابل اضافه بار احتمالی محافظت می‌کند.

چگونگی نصب بی‌متال در مدار

بی متال به همراه یک کنتاکتور در مدار نصب می‌شود برای نصب بی متال باید شاخک‌های بی متال را به خروجی کنتاکتور متصل کرد که در صورت ایجاد اضافه بار فرمان قطع به کنتاکتور می‌دهد. برای بستن مدار بی متال باید کنتاکت بسته بی متال (NC) را که با شماره ۹۵ – ۹۶ روی بی متال مشخص است به بوبین کنتاکتور متصل کنیم. ولوم تنظیم جریان که بر روی بی متال تعبیه شده براساس جریان نامی موتور الکتریکی تنظیم می‌شود. بی متال دو حالت تنظیم دارد؛ حالت H که نشان دهنده حالت کنترل دستی است و حالت A که نشان دهنده حالت کنترل اتوماتیک است. عمل کردن بی متال باعث تغییر وضعیت کنتاکت هایش شده که برای بازگرداندن به حالت اولیه باید دکمه شروع مجدد (RESET) را فشار داد. دکمه Test و دکمه Stop قرار گرفته بر روی بی متال به ترتیب وظیفه آزمایش صحیح کار کردن بی متال و آزمایش قطع مدار فرمان را بر عهده دارند.

قیمت بی متال

با توجه به نواسانات قیمت ارز در بازار کشورمان و تاثیر مستقیم قیمت ارز در قیمت کالاها از درج کردن قیمت روی سایت و صفحه اینستاگرام مجموعه آبادیزل معذوریم.

برای اطلاع از موجودی کالاها و قیمت بی متال و محصولات دیگر با شماره های درج شده روی سایت تماس بگیرید.

خرید بی متال

برای خرید بی متال و محصولات دیگر به شماره های مندرج روی سایت آبادیزل تماس گرفته تا کارشناسان ما در واحد فروش به شما مشاوره رایگان بدهند و شما را راهنمایی کنند تا خرید بهتری داشته باشید و با توجه به نیاز واقعی شما محصولاتی را پیشنهاد بدهند.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: