شرکت بازرگانی مهندسی آبادیزل

الکتروپمپ

الکتروپمپ یا پمپ چیست؟

همواره نیاز به جابه‌جایی مایعات علی‌الخصوص آب از دغدغه‌های مهم بشر از قدیم الایام بوده است. اختراع پیچ ارشمیدس جهت انتقال آب از رودخانه به زمین‌های کشاورزی اطراف اولین پاسخ به این دغدغه بوده و انواع تلاش‌ها برای طراحی و ساخت وسیله مکانیکی جهت انتقال مایعات از آن پس صورت گرفته است.

اگر شما در یک شهر و یا شهرستان زندگی می‌کنید احتمالا بسیار به این فکر افتاده‌اید که آب آشامیدنی چگونه به این راحتی به دست شما می‌رسد. در بسیاری از شهرستان‌ها گرفتن آب از چاه برای مصرف روال است که در قلب این سیستم یک الکترو پمپ قرار دارد که رایج‌رین آن پمپ‌های جتی سانتریفیوژ و شناور هستند.

الکتروپمپ یا پمپ چیست؟

پمپ، وسیله مکانیکی است که انرژی مکانیکی را به سیال منتقل کرده و فشار آن را بالا می‌برد تا این فشار برای غلبه بر اصطکاک‌های سیال با بدنه لوله، شیرآلات، دیواره کانال، … مصرف شود و سیال به محل مورد نظر منتقل شود.

پمپ‌های جتی و سانتریفیوژ در بالای چاه‌ها نصب می‌شود و سیستم مکش آن به این صورت است که همانطوری که شما توسط نی آب را به داخل دهان مکش می‌کنید، الکتروپمپ نیز به همین صورت این کار را انجام می‌دهد و با ایجاد یک خلاء در لوله ورودی به چاه توسط این الکتروپمپ‌ها انجام می‌شود. ولی در چاه‌های با عمق بیشتر از ۱۰ متر این کار توسط کفکش یا شناور انجام می‌شود. اساس کار الکتروپمپ‌های کفکش به این صورت است که این نوع پمپ‌ها به صورت مستغرق است. یعنی کاملا داخل آب قرار می‌گیرد و با وجود پروانه‌هایی که عمودی روی هم قرار گرفته‌اند آب را به سوی بالا فشار می‌دهند. تفاوتی که پمپ کفکش با پمپ شناور دارد یکی این که پمپ شناور از وسط پمپ کار مکش را انجام می‌دهد و همچنین از لحاظ ابعاد و اندازه متفاوت هستند. بیشتر پمپ‌های شناور در چاه‌های عمیق و نیمه عمیق مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی پمپ کفکش‌ برای چاه‌های با عمق کمتر و همچنین چاه‌هایی که به صورت سنتی حفر شده‌اند.

با توجه به گستردگی نوع مایعات و نیازهای مختلف انتقال انواع مختلفی از جمله گریز از مرکز سانتریفوﮊ جابه‌جایی مثبت، پیستونی، دنده‌ای، پلانجری، دوزینگ، دیافراگمی، کف‌کش، چند‌طبقه مولتی استیج، پرستالتیک، لجن‌ کش طراحی و ساخته شده است.

انواع الکتروپمپ

الکتروپمپ پنتاکس ایتالیا با تولید انواع الکتروپمپ در بخش خانگی، ساختمانی، صنعتی، کشاورزی و آبرسانی و مارک Vertix که علامت تجاری صنایع پمپ سازی Pentax است.

الکتروپمپ پدرولا ایتالیا در انواع الکتروپمپ‌های شناور ، فشار قوی، سانتریفوژ و خانگی

الکتروپمپ‌های چینی در انواع الکتروپمپ‌های شناور، کفکش، لجن کش، خانگی، الکتروپمپ‌های طبقاتی عمودی-افقی و سانتریفوژ

الکتروپمپ ساخت پمپیران و سولار پمپ و آویران: شامل انواع الکتروپمپ (فشار قوی، گریز از مرکز، دو مکشه، شناور، روغن داغ، گل کش)

الکتروپمپ لوارا ایتالیا وابسته به گروه صنعتی ITT بزرگترین گروه صنعتی دنیا در زمینه تولید پمپ‌های گریز از مرکز چدنی و استینلس استیل، الکتروپمپ‌های طبقاتی (جهت پمپاژ مواد شیمیایی)، الکتروپمپ‌های لجن کش و کفکش، الکتروپمپ‌های شناور و انواع بوستر پمپ‌ها با آبدهی تا ۵۰۰۰ متر مکعب در ساعت و تا فشار ۵۰ بار.

انواع پمپ

 • پمپ‌های سانتریفوژ (جریان شعاعی)
 • پمپ‌های محوری
 • پمپ‌های نیمه سانتریفوژ (یا با جریان مختلط)
 1. پمپ سانتریفوژ (شعاعی) عملکرد این پمپ به این صورت است که در آن سیال موازی محور وارد چرخ پمپ شده و عمود بر آن از چرخ خارج می‌شود. این پمپ‌ها معمولاً برای ایجاد فشارهای بالا در دبی‌های کم به کار می‌روند. بنابراین اغلب پمپ‌های سانتریفوژ توانایی خوبی در ایجاد فشارهای بالا دارند. پمپ‌های سانتریفوژ شایع‌ترین نمونه از پمپ‌ها هستند.
 2. پمپ‌های محوری سیال موازی محور وارد پمپ شده و به طور موازی نسبت به محور از چرخ خارج می‌شود. این پمپ ها برای ایجاد فشارها و دبی‌های متوسط به کار می‌روند.
 3. پمپ‌های نیمه سانتریفوژ (مختلط) سیال موازی محور وارد چرخ پمپ شده و به طور مایل نسبت به محور از چرخ خارج می‌شود. این پمپ‌ها برای ایجاد فشارها و دبی‌های متوسط به کار می‌روند. این پمپ‌ها نسبت به پمپ‌های سانتریفوژ توانایی بیشتری در استفاده و به کارگیری دبی‌های بالا را دارند. مبانی و کاربرد پمپ‌های گریز از مرکز centrifugal pump اصول کار کلیه این پمپ‌ها براساس استفاده از نیروی “گریز از مرکز” پایه‌گذاری شده است. هر حجمی که در یک مسیر دایره‌ای یا منحنی شکل حرکت کند، تحت تأثیر نیروی گریز از مرکز واقع می‌شود. جهت نیروی مذکور طوری است که همواره تمایل دارد که جسم را ازمحور یا مرکز دوران دور سازد.

قسمت‌های اساسی یک پمپ گریز از مرکز عبارتند از

 • الکتروموتور: که شامل قسمت الکتریکی پمپ است.
 • هوس برینگ: که محل قرارگیری برینگ‌ها است.
 • مکانیکال سیل: که محل آب‌بندی پمپ و جداکننده سیال پمپاژ شده و قسمت مکانیکی پمپ است.
 • پره‌های پمپ: که با توجه به نوع کاربرد دارای انواع مختلفی است.
 • کوپل یا هم محورسازی:که متصل‌کننده الکترومتر به شافت (محور) پمپ است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: