شرکت بازرگانی مهندسی آبادیزل

کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری


امروزه در سیستم‌ های برق کشی یک ساختمان به مبحث ایمنی توجه زیادی می ‌شود. در این راستا از وسایل مختلفی برای تامین اصول امنیتی در مدارهای الکتریکی و برق کشی یک ساختمان استفاده می ‌شود.

یکی از این وسایل کلید مینیاتوری است.

به جرات می توان گفت که یکی از پرکاربردترین تجهیزات حفاظتی، MCB  یا  کلید مینیاتوری است. از کلیدهای مینیاتوری در رنج ها و تیپ های مختلف، در خانه ها تا کارخانه ها، برای حفاظت از تجهیزات استفاده می شود.

  • کلید مینیاتوری چیست؟

امروزه به جای فیوز، برای محافظت بهتر و قابلیت اطمینان بالاتر، از کلید مینیاتوری یا Miniature Circuit Breaker (MCB)، استفاده می­کنند.

کلیدهای مینیاتوری از آسیب به مدار، در برابر اضافه بار و اتصال کوتاه که ناشی از اضافه جریان است، محافظت کرده و به طور گسترده در مصارف خانگی، تجاری و صنعتی برای حفاظت به کار می روند.

 مینیاتوری ها از رنج A 0.5 تا A 125 و با توجه به کاربرد و رنج قطع آن­ها، در ۵ تیپB ،C ،D  که پرکاربردترین ها و K و Z که کم کاربردترین ها هستند، در دسترس می باشند.

 انواع کلید مینیاتوری

کلید فیوزها از نظر سرعت عملکرد به دو دسته تقسیم می‌ شوند.
•    کندکار
•    تندکار
کلید مینیاتوری کندکار: این نوع فیوز ها در برابر عبور جریان بیش از حد واکنش ملایم تری از خود نشان می‌ دهند و برق را دیرتر قطع می ‌کنند. با این همه، واکنش این فیوز ها در برابر جریان اتصال کوتاه تقریباً لحظه‌ای است.


کلید مینیاتوری تندکار: این فیوز ها زمان قطع کمتری نسبت به فیوز های کندکار داشته و به همین دلیل در مصارف روشنایی استفاده بیشتری می ‌شوند. تشخیص جریان اضافه به عهده یک فلز به نام بیمتال می باشد که به وسیله عبور جریان بلند مدت بیش از جریان نامی، گرم شده و بر اثر خم شدن باعث عمل کنتاکت فیوز مینیاتوری شده و مدار را قطع می کند.

  • مدل های کلید مینیاتوری

تیپ کلید و میزان جریان  و ولتاژ و مشخصات کلید های مینیاتوری  در روی کلید ها ثبت می شود. زمان قطع این تیپ ها به ترتیب از سریعترین عملکرد عبارت است از Z ، B ، C ، D و K
کلید فیوز مینیاتوری از نظر کاربرد و مدل به تیپ های زیر تقسیم بندی می گردد:
•    B روشنایی
•    C موتوری
•    D ترانسفورماتوری
•    K قدرت
•    Z بسیار حساس

   نحوه عملکرد کلید مینیاتوری

این محصول در مقابل جریان اضافه حساس می باشند و به سرعت مدار را قطع می کنند و به عبارتی این کلید ها نسبت به تحمل جریان اولیه و اضافه بار سریعاً عکس العمل نشان می دهند و برق را قطع می کنند، به این شکل که اگر جریانی بیش از جریان اسمی یک مدار از فیوز عبور کند، برای حفظ امنیت و جلوگیری از اتصال کوتاه شدن جریان برق را قطع می ‌کند و از آسیب دیدن مدار جلوگیری می ‌کند.

به عبارت ساده، فیوز وسیله‌ای حفاظتی است که در تجهیزات و مدارات الکتریکی به کار می ‌رود تا در مواقعی که جریانی بیشتر از حد مجاز از وسیله عبور می ‌کند، با سوختن فیوز مدار قطع شود تا تجهیزات دیگر آسیبی نبینند. عنصر اصلی ساخت فیوز، نواری فلزی است که در یک محفظه غیر رسانا قرار دارد. با عبور بیش از حد مجاز جریان، نوار فلزی ذوب شده و مدار الکتریکی قطع می ‌شود.

در حالت اضافه بار (زمانی که جریان بیشتر از جریان نامی از MCB بگذرد)، در هنگام گذر جریان ، بی متال گرم شده و خم می شود و ضامن مکانیکی را آزاد می کند. مدت زمان خم شدن بی متال به مقدار جریانی که از آن می گذرد بستگی دارد. هر چه جریان بیشتر شود، انحراف بی متال سریعتر انجام می شود. در حالت اتصال کوتاه، جریان گذرا از مگنت پیستون را به سمت ضامن حرکت می دهد. در نتیجه ضامن به صورت آنی آزاد می شود و بلافاصله اتصالات را آزاد می کند.

  • وظایف کلید مینیاتوری

کلید مینیاتوری چهار وظیفه مهم را بر عهده دارد: 

  1. کلید زنی : کلید های مینیاتوری می توانند به صورت دستی روشن و خاموش شوند. این عملکرد در زمان تعمیر و نگهداری تاسیسات برقی بسیار مفید است. ضامن به گونه ای در داخل کلید قرار گرفته است که به طور خودکار به محض روشن شدن کلید ON اتصال ثابت را نگه می دارد. زمانی که کلید خاموش می شود (فشار وارده بر روی دکمه که به وسیله انگشت ما می باشد) ضامن را آزاد می کند و اتصالات را باز می کند.
  2. حفاظت اضافه جریان : هنگامی که یک بخش از تجهیزات دچار اضافه بار می شود (جریان بیشتری را از منبع می کشد) ، بی متال گرم شده و خم می شود و ضامن را آزاد می کند. در نتیجه اتصالات باز شده و تجهیزات از کار می افتند.
  3. حفاظت اتصال کوتاه : در هنگام اتصال کوتاه ، افزایش ناگهانی جریان یک نیروی محرکه قدرتمند برای آزاد کردن ضامن تولید می کند و اتصالات آزاد می شوند.
  4. جرقه گیر: در هنگام باز بودن اتصالات تحت بار ، جرقه بین اتصالات ثابت و متحرک ایجاد می شود. اتصالات به نحوی طراحی شده اند که جرقه ی شکل گرفته به سمت جرقه گیر می رود. وظیفه جرقه گیرها کاهش طول جرقه ، شکستن و خاموش کردن آن است.

  • پلاک خوانی کلید مینیاتوری

 خرید انواع کلید مینیاتوری

برای خرید انواع کلید مینیاتوری با شماره های تماس شرکت آبادیزل تماس بگیرید و از مشاوره رایگان و راهنمایی برای انتخاب محصول بهره مند شوید.

کارشناسان ما با توجه به نیاز شما بهترین گزینه را پیشنهاد می دهند و شما با خیال راحت تر خرید می کنید.

     قیمت انواع کلید مینیاتوری

به دلیل نوسانات ارز قیمت کالاها در بازار ثبات ندارند و مدام در حال تغییر هستند.

به همین دلیل از درج قیمت انواع کلید مینیاتوری و سایر محصولات روی سایت یا صفحه اینستاگرام آبادیزل معذوریم. برای گرفتن قیمت کلید مینیاتوری با واحد فروش بازرگانی آبادیزل تماس بگیرید. شماره های تماس روی صفحه اصلی سایت آبادیزل در بالای صفحه درج شده است.

دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید

captcha


امتیاز: